Franciaország és az Egyesült Államok kapcsolata mindig a kölcsönös érdekeken alapult, még akkor is, ha konfliktusok és nézeteltérések időnként próbára tették a szövetséget. Donald Trump visszatérése új kihívásokat és lehetőségeket teremt a transzatlanti kapcsolatokban. Macron kettős célt követ: megőrizni Franciaország önállóságát, miközben törekszik megfelelni Trump prioritásainak, amelyek között kulcsfontosságú a NATO iránti elkötelezettség, a „fair” kereskedelmi kapcsolatok és a közvetlen, pragmatikus tárgyalások.
Kép forrása: https://franceintheus.org/spip.php?article618
A történelmi tapasztalatok
A 18. század végén Franciaország Lafayette márki vezetésével katonai és pénzügyi támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak, amellyel megalapozta a két ország közötti történelmi szövetséget. Ez máig él: Franciaország az USA régi partnere, de mindig saját érdekeit képviselve lép fel.
Charles de Gaulle független politikája (pl. kilépés a NATO katonai parancsnokságából) jól példázza, hogyan lehet autonómiát és szövetségesi együttműködést ötvözni. Macron most hasonló dilemmával szembesül: Trump „America First” politikája mellett is el kell ismernie az USA stratégiai jelentőségét, különösen Európa biztonsága szempontjából.
Jacques Chirac 2003-ban nemet mondott az amerikai katonai beavatkozásra, ami diplomáciai válsághoz vezetett. Macron számára ez intő példa: Trump nem tolerálja a nyílt szembenállást. Az ideológiai konfliktusok helyett Macronnak a közös érdekekre – biztonság, gazdasági együttműködés, Kína elleni fellépés – kell helyeznie a hangsúlyt.
Trump prioritásai: Hogyan felelhet meg Macron Trump elvárásainak?
Trump többször bírálta Európát, amiért nem vállal elegendő terhet a NATO fenntartásában. Macron számára kulcsfontosságú, hogy Franciaország mint katonai nagyhatalom és nukleáris erő, Trump szemében megbízható partnerként jelenjen meg. A francia védelmi kiadások növelése Trump számára szimbolikus gesztus, Macronnak pedig lehetőség arra, hogy vezető NATO-szerepét megerősítse.
Trump gazdaságpolitikájának egyik fő célja a kereskedelmi deficit csökkentése. Macronnak az Airbus-Boeing vita kapcsán közös megoldásokat kell találnia, illetve a luxusipar és a borexport védelmében diplomáciai engedményeket tehet más területeken. Trump számára a „fair” kereskedelem fontos politikai üzenet, Macron pedig elkerülheti a francia exportágazatok sérülését.
Trump támogatja az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) exportját, Macron pedig ezt felhasználhatja arra, hogy Franciaország csökkentse az orosz energiától való függését. Ez egy win-win helyzet: Trump gazdasági sikernek könyvelheti el az LNG-exportot, Macron pedig biztosíthatja Franciaország energiabiztonságát.
Trump számára a személyes gesztusok és közvetlen tárgyalások kiemelten fontosak. Macron már korábban bizonyította, hogy képes „megnyerni” Trumpot közös szimbolikus gesztusokkal (pl. állami látogatások, faültetések). A közvetlen párbeszéd és pragmatizmus Trump számára Macron politikáját vonzóvá teheti.
Hogyan teheti Macron a politikáját Trump számára vonzóvá és együttműködésre érdemessé?
Macronnak kerülni kell a nyílt ideológiai vitákat Trump populista politikájával, és kizárólag a közös célokat kell hangsúlyoznia: kereskedelem, biztonság és Kína ellensúlyozása.
Franciaország exportágazatai (légiközlekedés, luxusipar, energia) Trump politikájában is értékesek lehetnek, ha Macron ügyesen kezeli a tárgyalásokat.
Franciaország katonai ereje lehetővé teszi, hogy Macron vezető szerepet vállaljon a Trump által elvárt „igazságosabb tehermegosztásban”.
Az LNG-import elősegíti Trump gazdasági sikereit és Franciaország energiabiztonságát.
Franciaország és az Egyesült Államok kapcsolata mindig is a közös érdekekre és a pragmatizmusra épült. Macronnak Trump visszatérése után az a feladata, hogy a történelmi tapasztalatokra építve egyensúlyt teremtsen: megőrizze Franciaország autonómiáját, biztosítsa a transzatlanti szövetség stabilitását, védje a francia gazdasági érdekeket, miközben Trump prioritásait is szem előtt tartja.
A siker kulcsa az, hogy Macron Trump szemében megbízható, de független partnerként jelenjen meg – aki nem ellenség, hanem üzleti és stratégiai szövetséges az Egyesült Államok számára.
Kiszolgáltatott Macron Trumpnak? Nem teljesen, de Trump visszatérése politikai és gazdasági nyomást helyez Franciaországra. Macron számára a legnagyobb kihívás az, hogy egyensúlyt találjon. Nincs könnyű helyzetben.